PRÉMIU BIENNALE DE POESIA IN LIMBA SARDA

“A pes de Santu Padre”
BORTIGALE - V Editzione – Annu 2017

- BORTIGALE -
V Editzione - Annu 2017


POESIAS RETZIDAS: nr.130
de sas cales:
• 48 po sa setzione A
• 45 po sa setzione B
• 37 po sa setzione C

Sa Giuria, cumposta dae:
Presidente:

Gianni Pititu

Giurados:

A. Luigi Ledda
Attilio Loche
Paolo Pillonca
Tonino Mario Rubattu
Giuseppe Tirotto

Segretàriu (chentza dirittu de votu):
Giangavino Vasco

in sa riunione de su 15 de trìulas de su 2017 at detzisu de assignare custos prèmios:

Setzione A – Poesia in rima

1u Prémiu: “L’ulminu pa’ lu “dumani…” de Gigi Angeli de Palau
2u Prémiu: “Est sero” de Angelo Maria Ardu de Flussio
3u Prémiu: “Pasc’ ‘e frore” de Pier Giuseppe Branca de Tàttari

Mentziones de onore:

- “Umbras e lugores” de Maurizio Faedda de Ìttiri
- “Cuscientzia” de Andrea Meleddu de Sòrgono
- “Vinti de aprile” de Giovanni Pira de Orgòsolo
- “Ibbas de gioventude” de Gigi Piu de Magomadas
- “Gosu e anneu” de Angelo Porcheddu de Banari


Setzione B – Poesia in versos isortos

1u Prémiu: “Lunas” de Gonario Carta Brocca de Dorgali
2u Prémiu: “Comente a non l’amare” de Franco Piga de Romana (res. in Lóiri)
3u Prémiu: “No socu scriì poesii” de Beatrice Gallus de Tempio


Mentziones de onore:

- “Accunortadu e bintu” de Antonello Bazzu de Tàttari
- “Che rios aundados” de Eliano Cau de Sòrgono
- “Rinaggiu” de Gianfranco Garrucciu de Tempio
- “Cand’est in giogu sa vida” de Vincenzo Piu de Casteddu
- “Sa untana de sos visos meos” de Vittorio Sella de Siniscola

TROFEO “Antoni Pes”

Su Trofeo “Antonio Pes” est bistadu assignadu a sa poesia “Esodo” de Giovanni Piga de Nùoro


Setzione C – Riservada a sas iscolas de s’obbligu

Po sas iscolas elementares amos retzidu 20 poesias dae Bortigale e 8 poesias dae Santu Lussurzu.
Po sas iscolas mèdias amos retzidu 3 poesias dae Santu Lussurzu e 5 poesias dae Florinas.
Dae Florinas amos retzidu fintzas una poesia de sa 1^ Liceo.

Sas poesias sunt bistadas seberadas su 12 de làmpadas 2017 dae sa Commissione po sa setzione C goi cumposta:

• ATTILIO LOCHE, de Teti, mastru de iscola in pensione, cumponente fintzas de sa Giuria printzipale po sas tres setziones de su Prémiu.
• MADDALENA AGUS, de Olzai, mastra de iscola.
• MARISA VASCO, de Bortigale, mastra de iscola in pensione.


Sa Giuria printzipale, in sa riunione de su 15 de trìulas de su 2017 at cunfrimadu cantu detzisu dae sa Commissione. Duncas benint assignados custos prèmios:


Po sas iscolas ELEMENTARES:

1u Prémiu: “Amore”, de Francesca Pinna, 5^ elementare de Bortigale.
2u Prémiu: “Sos ispiritos de su ‘entu”, de Dàlila Brazzi, 5^ elementare de Santu Lussurzu.
3u Prémiu: “Santu Padre”, de sos pitzinnos Francesco Piras, Elisa Marroccu, Arianna Satta, Gabriele Nieddu, Miriana Murgia, Cristiano Mulas e Riccardo Marroccu, 1^ e 2^ elementare de Bortigale.

Mentziones de onore:

• “Cuntentesa est”, de Noemi Nadia Corrias, 5^ elementare de Santu Lussurzu.
• “Su ‘eranu”, de Andrea Niola e Elia Biccu, 4^ elementare de Bortigale.
• “Un’arcu ‘e chelu”, de Marco Pittitu e Alice Demuru, 4^ elementare de Bortigale.
• “Bella comente istella”, de Simone Nieddu, 5^ elementare de Bortigale.
• “Su ‘eranu” , de Aurora Contini, 3^ elementare de Bortigale.


Po sas iscolas MÈDIAS inferiores:

1u Prémiu: “Sa campagna”, de Marianna Casu, 1^ mèdia de Florinas.
2u Prémiu: “Rosa”, de Antonio Meloni, 3^ mèdia de Santu Lussurzu.
3u Prémiu: “Sa cosa pius bella”, de Zineb Ibnorida, 1^ mèdia de Florinas.


Reconnoschimentu ispetziale:

A sa poesia “Alas imbrattadas, de Lidia Arru de Florinas, 1^ Liceo “Azuni” (SS)


********************

Sa premiatzione po sas setziones A e B s’at a fàghere sàpadu 14 de Santu Aine 2017, a sas battor e mesa de sero, in sa crèsia de Santu Prammeri.

Sa premiatzione po sa setzione C s’at a fàghere calchi die innanti, in sa data chi amos a detzìdere cantu prestu.

********************


Su presidente de su Sótziu Culturale "Frinas"
e Segretàriu de su Prémiu
GIANGAVINO VASCO


 

 

PREMIO BIENNALE DI POESIA IN LINGUA SARDA
“A pes de Santu Padre”

 

- BORTIGALI -
4a Edizione - Anno 2015

POESIE PERVENUTE: nr.89

La Giuria, composta da:

Presidente:
Gianni Pititu

Membri:
A. Luigi Ledda
Attilio Loche
Paolo Pillonca
Tonino Mario Rubattu
Giuseppe Tirotto

Segretario (non votante):
Giangavino Vasco

riunitasi il 1 agosto 2015, ha assegnato i seguenti premi:


Sezione A – Poesia in rima

1° Premio: “Ulias caras” di Antonio Maria Pinna di Pozzomaggiore
2° Premio: “Pensende” di Angelo Porcheddu di Banari
3° Premio: “Est restadu un’istampu” di Antonio Brundu di Orani

Menzioni d’onore:

- “Iscucuzzadu lu juto su coro” di Leonardo Angelo Berria di Nuoro
- “Sureddha molti” di Andrea Columbano di Olbia
- “Inferru” di Gigi Piu di Magomadas
- “Tempus” di Ignazio Porcheddu di Posada

 


Sezione B – Poesia in versi sciolti o liberi

1° Premio: “Dia chèrrere” di Giovanni Piga di Nuoro
2° Premio: “Amori mannu” di Angelica Piras di Elmas
3° Premio: “Babbu” di Tetta Becciu di Ozieri


Menzioni d’onore:

- “Maschaddu di Chatikona” di Antonello Bazzu di Sassari
- “S’anghelu meu” di Eliano Cau di Sorgono
- “Ischintiddas” di Rachel Falchi di Sassari
- “Lu meddu suiddatu” di Gianfranco Garrucciu di Tempio
- “Los ant mortos cantandhe” di Mario Puddu di S.Giovanni Suergiu
- “Ti crico” di Anna Maria Serra di Atzara


Premio Speciale – Trofeo Angelino Frau

“Velas” di Antonio Sannia di Bortigali

poesia di autore bortigalese compresa tra le poesie da premiare selezionate dalla Giuria, come stabilito dal Bando.

********************

La data della cerimonia di premiazione, ancora da stabilire, sarà comunicata in tempo utile a tutti i poeti premiati e sarà publicizzata su vari siti internet e sulla stampa.
Alla cerimonia sono comunque fin da ora invitati sia tutti i poeti partecipanti, ai quali va un sentito ringraziamento da parte degli organizzatori, e sia quanti altri (poeti, studiosi, appassionati, giornalisti, etc.) vorranno onorarci della loro presenza.

 

 

PREMIO BIENNALE DI POESIA IN LINGUA SARDA
“A pes de Santu Padre”
- BORTIGALI -
3a Edizione - Anno 2013


R I S U L T A T I


La Giuria, composta da:

Presidente:
cccccc Gianni Pititu
Membri:
cccccc A. Luigi Ledda
cccccc Attilio Loche
cccccc Paolo Pillonca
cccccc Tonino Mario Rubattu
cccccc Giuseppe Tirotto

Segretario (non votante):
cccccc Giangavino Vasco

ha assegnato i seguenti premi:

Sezione A – Poesia in Rima

 

1° Premio: "Ma sa bida si bestit de arcanos…(A compare Nicola)" di Giovanni Piga di Nuoro
2° Premio: "Tempus" di Giovanni Chessa di Torpè
3° Premio: "Su Papa meu" di Leonardo Angelo Berria di Nuoro

Menzioni d’onore:

"Bisos fuidos" di Salvatore Murgia di Macomer
"Tempos noales" di Augusto Flaminio Giovanni Piras di Suni
"Su ‘eranu" di Maria Luisa Pisanu di Bolotana
"Sa tela mia" di Gigi Piu di Tresnuraghes


Sezione B – Poesia in Versi liberi

1° Premio: "Promissa" di Anna Cristina Serra di San Basilio
2° Premio: "Promintas" di Gonario Carta Brocca di Dorgali
3° Premio: "Fogias" di Eliano Cau di Sorgono

Menzioni d’onore:

"I serci de ’na pria…" di Mariatina Battistina Biggio di Calasetta
"In su sole ‘e s’aposentu" di Margherita Flore di Atzara
"Els colors del capvespre" di Anna Cinzia Paolucci di Alghero
"Preda de celu" di Angelica Piras di Elmas
"Obia…" di Gilberto Porru di Mogorella
"Tue femina… sorre mia" di Anna Maria Serra di Atzara


Sezione C – Autori locali

Opera vincitrice: "…Po esser beru !!!" di Albino Mura


********************


Luogo, data e ora della cerimonia di premiazione saranno resi noti in tempo utile a tutti i partecipanti e saranno pubblicizzati su vari siti Internet

 

P O E S I E- P R E M I A T E ANNO 2011

 

SEZIONE A - Poesia in rima

1°Premio: "Bisos" di Giovanni Pira ORGOSOLO
2°Premio: "Amantiosa" di Giovanni Chessa TORPE'
3°Premio: "Disterrados" di Salvatore Murgia MACOMER

MENZIONI D'ONORE:
"Sa fide" di Antonio Longu MACOMER
" Ma tue bi ses ancora" di Santino Marteddu SINISCOLA
"Teggjia sulitaria" di Domenico Mela CASTELSARDO
"Sas janas mias" di Franco Piga LOIRI (di Romana)
"Bae amigu" di Antonio Maria Pinna POZZOMAGGIORE


SEZIONE B - Poesia in versi liberi o sciolti

1°Premio: "Isula" di Gianfranco Garrucciu TEMPIO
2°Premio: "Temporal" di Anna Cinzia Paolucci ALGHERO
3°Premio ex aequo: "I fiori di l'arburi di Ghjuda" di Domenico Battaglia LA MADDALENA
" " " " " " " : "Versos" di Gonario Carta Brocca DORGALI

MENZIONI D'ONORE:
"Incanidu" di Giuseppe Delogu NUORO
"Naddari" di Aldo Salis SASSARI
"Su strintu" di Giancarlo Secci QUARTU S.ELENA
"Mari firutu" di Maddalena Spano Sartor SASSARI


SEZIONE C - Riservata agli autori locali

Opera vincitrice: "Pro s'àinu meu" di Albino Mura


Riconoscimenti speciali

"Macumere" di Marino Porcu (di Macomer) – Partecipante più giovane (anni 22)
"Po Anna Maria Falchi Massidda" di Giovanni Andrea Migheli (di Santu Lussurgiu) – Miglior opera in memoria di
Anna Maria Falchi Massidda.

La cerimonia di premiazione si svolgerà a Bortigali il 23 luglio prossimo, alle ore 16.30, nella chiesa parrocchiale di Santa Maria degli Angeli.


1a Edizione - Anno 2009

P O E S I E---- P R E M I A T E


La cerimonia di premiazione è stata fissata per il giorno sabato 20 marzo p.v. alle ore 16,00 presso la chiesa parrocchiale di Santa Maria degli Angeli.

La giuria, riunitasi già dal 13 novembre scorso, è così composta:
MARCO MURA (Sindaco): Presidente
ATTILIO LOCHE: Componente
ANTONIO PES: Componente
GIANNI PITITU: Componente
TONINO MARIO RUBATTU: Componente
GIUSEPPE TIROTTO: Componente
GIANGAVINO VASCO: Segretario

E' in fase di invio, a cura della Biblioteca Comunale, una lettera di comunicazione ed invito a tutti i poeti che hanno partecipato (114).

P O E S I E---- P R E M I A T E


SEZIONE A – Poesia in rima

1a classificata: “Inie...” di Giovanni Pira (Orgosolo).

2a classificata: “Notte mala” di Antonio Maria Pinna (Pozzomaggiore).

3a classificata ex aequo: “Peràulas chi torran” di Franco Piga (Romana).

3a classificata ex aequo: “S’unda ‘e su chèrrere” di Angelo Porcheddu (Banari).

Menzioni d’Onore (a pari merito):

-“Manos pertuntas (Pro caridade)” di Stefano Arru (Pozzomaggiore).
-“Mi sun pàrfidas sas tuas” di Antonio Brundu (Orani).
-“S’àrvore de sa vida” di Albino Contu (Posada).
-“S’ebba castanza” di Mimiu Maicu (Santu Lussurgiu).
-“Fortzis...” di Santino Marteddu (Siniscola).
-“Amore!” di Ignazio Porcheddu (Posada).


SEZIONE B – Poesia in versi sciolti

1a classificata: “So fertu a ocru malu istanote (A sa pache)” di Giovanni Piga (Nuoro).

2a classificata: “In nuis de paperi” di Sandro Chiappori (Cagliari).

3a classificata ex aequo: “Ispera de onzi manzanu” di Vittorio Sella (Siniscola).

3a classificata ex aequo: “Su ‘olu ‘e sos isteddos” di Anna Maria Serra (Atzara).

Menzioni d’Onore (a pari merito):

-“Terra mia” di Antonello Bazzu (Sassari).
-“Mannoi Bustianu” di Gonario Carta Brocca (Dorgali).
-“Cabidannu” di Maria Agnese Casu (Sassari).
-“Mùinas” di Vincenzo Mura (Sassari).
-“Teranyines dins la nit” di Anna Cinzia Paolucci (Alghero).
-“Vennari 17 d’Agliola” di Maddalena Spano Sartor (Sassari).

SEZIONE C – Autori locali

Poesia premiata: “Ischìdadi mama” di Albino Mura (Bortigali).